Strefa Katedry

Książki i monografie

ELASTYCZNE AKTUATORY PNEUMATYCZNE
Monografia M55
Ryszard Dindorf
Wydawnictwo Politechniki Śiętokrzyskiej
Kielce 2013


Monografia jest jedyną publikacja na Polskim i międzynarodowym rynku wydawczymi obejmująca w sposób zwięzły i usystematyzowany zagadnienia elastycznych aktuatorów pneumatycznych (EAP). Monografia podzielona została na niezależne rozdziały dotyczące modeli stycznych i dynamicznych różnych aktuatorów pneumatycznych: membranowych, mieszkowych, rurkowych, foliowych, balonowych, komorowych i mięśniowych. W elastycznych aktuatorach pneumatycznych (EAP) (ang. EPA – Flexible Pneumatic Actuators) elementami roboczymi są sprężyste przegrody, powłoki i membrany, dzielącej w sposób szczelny obszary robocze o różnym ciśnieniu, a także dwa media o różnym stanie skupienia i temperaturze. Elastyczne powłoki w postaci cienkościennych membran, foli i rurek charakteryzująca się zdolnością zmiany kształtu i odpowiednimi właściwościami sprężystymi.

POSTĘPY AUTOMATYKI I ROBOTYKI
pod redakcją Kszysztofa Malinowskiego i Ryszarda Dindorfa
Monografie Tom 16, Cześć 1 i 2
KAiR PAN
Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej
Kielce 2011

Zbiór artykułów opracowanych na podstawie referatów wygłoszonych podczas XVII Krajowej Konferencji Automatyki - KKA’2011.
Artykuły recezowane przez członków Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk (KAiR PAN).

Ryszard Dindorf
MODELOWANIE I SYMULACJA NIELINIOWYCH ELEMENTÓW
I UKŁADÓW REGULACJI NAPĘDÓW PŁYNOWYCH
Monografia 44
Wydawnictwo Politechniki Święrokrztyskiej
Kielce 2004

Monografia dotyczy modelowania i symulacji złożonych, nieliniowych, niejednorodnych, jedno- i wielowymiarowych elementów i układów regulacji napędów płynowych (hydrostatycznych i pneumatycznych) z wykorzystaniem metod macierzowych, graficznych i cyfrowych. W monografii przedstawiono w sposób zwięzły i usystematyzowany szeroki zakres zagadnień, związanych z modelowaniem i symulacją nieliniowych układów regulacji napędów płynowych. Uwzględniono analogie energetyczne, równania energii oraz procesy nieliniowe związane ze zjawiskami fizycznymi i strukturą sterowania napędów płynowych. Wprowadzono zagadnienia modelowania i symulacji wielowymiarowych układów płynowych, układów pulsacyjnych, muskułów pneumatycznych i mikroelementów płynowych.

 
Ryszard Dindorf, Jerzy Wołkow
SYSTEMY PŁYNOWE W INŻYNERII MEDYCZNEJ
Ossolineum
Wroclaw - Warszawa - Kraków 1999

Książka adresowana jest głównie do osób, które posiadają podstawowe wiadomości z zakresu systemów płynowych stosowanych w budowie maszyn, zajmują się ich transpozycja w obszary inżynierii medycznej. W rozważaniach przyjęte zostało ogólne założenie, ze poruszamy się w obszarach małych prędkości i natężeń przepływu, małych ciśnień i niewielkich amplitud zaburzeń.Analizując historycznie rozwój systemów płynowych można wyodrębnić dwa nurty. Pierwszy, który koncentrował się wokół płynów doskonałych oraz drugi, który związany był z przepływem płynów rzeczywistych, będącym „czynnikiem roboczym” w rzeczywistych układach mających duże znaczenie praktyczne. Dla systemów płynowych analizowanych z punktu widzenia inżynierii medycznej, drugi nurt jest podstawowym.Tak zarysowane ramy pracy musiały, wprawdzie w ograniczonym zakresie, objąć również pewne pojęcia i zagadnienia z zakresu medycyny.