Strefa dydaktyki

Kierunek Mechanika i Budowa Maszyn (MiBM)

Specjalność Urządzenia Hydrauliczne i Pneumatyczne (UHiP inż.)

Celem kształcenia na specjalności inżynierskiej UHiP – Urządzenia Hydrauliczne i Pneumatyczne jest przekazanie studentom wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie napędów i sterowania oraz eksploatacji i diagnostyki urządzeń hydraulicznych i pneumatycznych w maszynach technologicznych, środkach transportu, automatyzacji i robotyzacji produkcji. Szczegółowe zagadnienia na specjalności UHiP dotyczą: budowy, zasady działania, projektowania, obliczania i doboru elementów zasilających (pompy i akumulatory, sprężarki i zbiorniki), wykonawczych (silniki i siłowniki), sterujących (zawory i przetworniki); modelowania dynamiki, symulacji cyfrowej, wizualizacji ruchu i sterowania z zastosowaniem komputerowego wspomagania (Matlab/Simulink, SolidWorks, Automation Studio, FluidSim oraz na nowoczesnych stanowiskach laboratoryjnych (sterowniki programowalne PLC, regulatory oparte na sztucznej inteligenci, system sterowania w czasie rzeczywistym dSPACE, xPC Target). Uwzględnione zostaną także najnowsze osiągnięcia i rozwiązania w dziedzinie napędów i sterowania hydraulicznego i pneumatycznego: technika proporcjonalna, serwotechnika, akumulacja i odzysk energii, sterowanie z wyczuciem obciążenia (LS - Load Sensing), zdalne sterowanie, mikrosystemy MEMS (mikrohydraulika i mikropneumatyka). Urządzenia i systemy hydrauliczne i pneumatyczne występują we wszystkich gałęziach przemysłu i automatyzacji produkcji dlatego zdobyta na specjalności UHiP wiedza teoretyczna będzie przydatna przy projektowaniu, wytwarzaniu i eksploatacji oraz w diagnostyce urządzeń hydraulicznych i pneumatycznych. Natomiast wiedza praktyczna będzie ukierunkowana na poszukiwanie rozwiązań optymalnych, szczególnie w zakresie sterowania, minimalizacji strat, miniaturyzacji budowy, zwiększenia trwałości i niezawodności działania oraz poprawy obsługi urządzeń hydraulicznych i pneumatycznych. Wiedzę praktyczną studenci zdobędą również realizując ciekawe, a przede wszystkim praktyczne projekety inżynierskie.

Studenci będą odbywać praktyki w zakładach branży hydraulicznej i pneumatycznej oraz będą uczestniczyć w branżowych wystawach targowych. Inżynier o specjalności Urządzenia Hydrauliczne i Pneumatyczne jest cenionym specjalistą i jest chętnie zatrudniany przez firmy i koncerny w różnych dziedzinach przemysłu (samochodowy, maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, wytwórczy itd.).

Specjalność UHiP – Urządzenia Hydrauliczne i Pneumatyczne jest realizowana przez Katedrę Urządzeń Mechatronicznych (KUM). KUM posiada Laboratorium Hydrauliki, Laboratorium Pneumatyki i Laboratorium Mechatroniki. W roku 2009 ze środków programu Innowacyjna Gospodarka Narodowa Strategia Spójności w ramach projektu pt. „Rozwój Bazy badawczej specjalistycznych laboratoriów uczelni publicznych regionu świętokrzyskiego” Katedra Urządzeń Mechatronicznych doposażyła swoje laboratoria w sprzęt naukowo-badawczy i dydaktyczny za kwotę ponad 1.000.000,-zł. W chwili obecnej nasze laboratoria są wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę dostępną na świecie. Z ciekawszych pozycji posiadamy: kamerę termograficzną, VIGOcam v50, dwa systemy czasu rzeczywistego dSpace, system mechatroniczny realizujący złożone procesy produkcyjne oparty o dwa elektryczne roboty przemysłowe Mitshubishi (szeregowy i równoległy SCARA) oraz system wizyjny Cognex, bazę nowoczesnych sterowników PLC, bazę nowoczesnych komputerów PC, systemy multimedialne do prowadzenia zajęć dydaktycznych, najnowocześniejszą aparaturę pomiarową i diagnostyczną oraz najnowocześniejsze urządzenia pneumatroniczne i hydrotroniczne, oprogramowanie specjalistyczne (Matlab/Simulink, SolidWorks, Automation Studio, FluidSim, DasyLab), roboty i manipulatory pneumatyczne i elektryczne, karty AD/DA analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe.

W KUM prowadzone są prace dotyczące różnych zagadnień związanych ze sterowaniem serwonapędów hydraulicznych i pneumatycznych w urządzeniach mechatronicznych. Głównym celem prowadzonych zajęć jest stworzenie układów mechatronicznych z serwonapędami hydraulicznymi (układów hydrotronicznych) i serwonapędami pneumatycznymi (układów pneumatronicznych), charakteryzujących się: elastycznością, czyli łatwością modyfikacji i unifikacji, inteligencją, czyli możliwością samoadaptacji i autodiagnozy, multifunkcjonalnością, czyli łatwością realizacji różnych technik sterowania oraz komunikatywnością, czyli możliwością komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Studenci rozwijają swoje umiejętności pracując na: stanowiskach dydaktycznych do nauki napędu i sterowania hydraulicznego i pneumatycznego, robotach pneumatycznych i elektrycznych, unikatowym manipulatorze pneumatycznym typu Tripod, zaawansowanym serwonapędzie elektro-pneumatycznym z logiką rozmytą, przemysłowym manipulatorze elektropneumatycznym ze sterownikiem od zmiennych stanu SPC200, pneumatycznym układzie napędowym z dwoma muskułami pneuma-tycznymi BMDS (Bi-Muscular Driving System), sterownikach programowalnych PLC.

INFORMATOR UHiP.pdf

Dodatkowe informacje:

Sylwetka absolwenta

Program dydaktyczny

Materiały dydaktyczne